Na jakie szkodliwe czynniki są narażone palety drewniane?
Zajmowanie się składowaniem i przemieszczaniem towarów wymaga korzystania z rozwiązań, które w znacznym stopniu przyspieszą oraz ułatwią wykonywanie poszczególnych zadań, przyczyniając się do obniżenia ich kosztów. Największą efektywność podczas transportu i magazynowania ładunków osiąga się, stosując dopasowane do rozmiarów oraz masy konkretnych wyrobów palety drewniane. W Szczecinie są one dostępne w ofercie firmy Bajena Skup i Sprzedaż Palet, proponującej palety euro, palety przemysłowe, a także nadstawki paletowe. Warto jednak pamiętać, że choć wyroby tego rodzaju są niezwykle trwałe, z czasem mogą ulec zużyciu. Przekonajmy się, jakie czynniki mają tu największe znaczenie.
Co wpływa na zużywanie się palet?
Palety drewniane mogą z czasem tracić swoje właściwości użytkowe wskutek oddziaływania rozmaitych czynników zewnętrznych. Problemem będą tu przede wszystkim ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Mogą one wynikać z kolizji z wózkami widłowymi, przeciążenia powierzchni ładunkowej bądź ustawienia na nierównym podłożu. W grę wchodzi pojawianie się pęknięć desek oraz klocków drewnianych, ich odłupywanie, a także odrywanie. Równie ważne okaże się niekorzystne działanie opadów atmosferycznych. Woda powoduje paczenie się i pękanie drewna, a przy tym stwarza dobre warunki do rozwoju grzybów różnego rodzaju, niszczących strukturę materiału. Problemem są ponadto zanieczyszczenia powstające w wyniku wycieków rozmaitych substancji czy pojawiania się zabrudzeń.
Jak radzić sobie z uszkodzeniami palet?
Zaletą palet drewnianych jest to, że wiele pojawiających się w nich usterek można łatwo wyeliminować. Będzie to możliwe przez wymianę uszkodzonych elementów na nowe, co przywraca zwykle paletom pełną funkcjonalność. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze niż zastępowanie ich nowymi mimo tego, że reszta konstrukcji pozostaje stabilna i wolna od wad. Naprawą palet zajmują się wyspecjalizowane firmy – w przypadku europalet posiadające stosowną licencję.