Na czym polega odzysk palet w branży budowlanej?
Palety są podstawą nowoczesnej logistyki, pozwalając na sprawne przemieszczanie towarów przez automatyzację procesów związanych z przeładunkiem i składowaniem, a także optymalizację wykorzystania powierzchni używanych środków transportu oraz obiektów magazynowych. W przewozach kołowych i w magazynach wysokiego składowania normą jest wielokrotne używanie tych samych palet, w grę wchodzą tu jednak wyroby licencjonowane przez EPAL lub UIC i dostępne w firmach zajmujących się sprzedażą Europalet. W niektórych branżach ze względu na rodzaj oferowanych produktów takie rozwiązanie nie będzie się jednak sprawdzało. Dobrym przykładem będzie tu budownictwo, gdzie część towarów wymaga zastosowania palet przemysłowych o lepiej dostosowanej nośności i wymiarach. Przekonajmy się, czy i w tym przypadku możliwy jest odzysk palet.
Ponowne użycie palet przemysłowych w branży budowlanej
Palety przemysłowe w przeciwieństwie do palet EPAL/EUR nie muszą być wytwarzane zgodnie ze standardami wymiarowymi, bardzo często są więc produkowane na zamówienie danego odbiorcy i ściśle dopasowane do jego potrzeb. Taka sytuacja utrudnia jednak wykorzystywanie ich przy innych wyrobach, ponieważ nie będą one spełniały wymogów istniejących w konkretnym przypadku. Nie wyklucza to jednak możliwości ponownego użycia, o ile trafią one do podmiotu, który będzie zainteresowany paletami o danych parametrach.
Co dzieje się z paletami jednorazowymi?
Palety przemysłowe są często wyrobami jednorazowymi, ponieważ pozostawia się je razem z produktem, a one same przechodzą na własność nabywcy. Jeżeli paletami w danym rozmiarze są zainteresowani inni odbiorcy, możliwe jest dostarczenie ich do skupu. W przeciwnym razie są one utylizowane, co w przypadku drewna, z jakiego są zrobione, nie stanowi problemu.