Jakie są wymiary palet przemysłowych?
Właściwe funkcjonowanie wszystkich procesów logistycznych jest warunkiem sprawnego działania każdej firmy, niezależnie od obszaru jej działania. Do zapewnienia efektywnego transportu oraz magazynowania wykorzystywanych materiałów i surowców, a także gotowych wyrobów kluczowe znacznie mają odpowiednie palety przemysłowe. W Szczecinie są one dostępne w rozmaitych rodzajach w ofercie firmy Bajena Skup i Sprzedaż Palet. Przyjrzyjmy się nieco bliżej ich parametrom.
Co trzeba wiedzieć o paletach?
Stosowanie palet pozwala na znaczne przyspieszenie realizowanych procesów logistycznych związanych ze składowaniem oraz przemieszczaniem ładunków. Wynika to z możliwości optymalizacji wykorzystania miejsca potrzebnego do ich przechowywania oraz niezbędnej powierzchni ładunkowej używanych środków transportów, a ponadto ze sposobu działania wózków widłowych nieodzownych do załadunków i rozładunków. Choć palety można wykonywać z różnych materiałów np. tworzywa sztucznego, kartonu czy metalu, w największej liczbie zastosowań spotyka się palety drewniane o klasycznej konstrukcji, tj. składające się z połączonych gwoździami desek i klocków, z których 5 desek tworzy powierzchnię ładunkową, a pozostałe komponenty służą do wykonania płóz.
Jakie są rodzaje palet drewnianych?
Choć konstrukcja palet drewnianych jest zwykle taka sama, mogą one mieć różne rozmiary. Wśród najczęściej wykorzystywanych znajdują się te, które odpowiadają międzynarodowym standardom EPAL i UIC. Wielkości ich powierzchni ładunkowych wynoszą 1200 × 800 mm dla palet EPAL 1/EUR 1 o nośności do 1500 kg, 1200 na 1000 mm dla palet EPAL 2/EUR 2 o nośności do 1470 kg oraz 1000 × 1200 mm dla EPAL 3/EUR 3 o nośności 1920 kg, ponadto a 800 na 600 mm dla EPAL 6/EUR 6 o nośności 500 kg. Poza nimi stosowane są jednak również inne wielkości ściśle dostosowane do potrzeb konkretnego odbiorcy.