Jakie oznaczenia można znaleźć na paletach przemysłowych?
Działalność logistyczna, a więc przede wszystkim transport i magazynowanie ładunków wymaga stosowania rozwiązań, które przyspieszą oraz ułatwią ich przemieszczanie czy składowanie, a także zagwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa towarów. Sposobem na możliwie szybką obsługę znacznych ilości produktów w krótkim czasie jest szerokie korzystanie z palet drewnianych. W Szczecinie są one dostępne w szerokim wyborze w ofercie firmy Bajena, specjalizującej się w ich dystrybucji i skupie oraz sprzedaży. Najbardziej popularną odmianą palet przemysłowych są tzw. europalety, które produkuje się i naprawia na specjalnej licencji. Przekonajmy się, co je wyróżnia.
Jak oznaczone są europalety?
Europalety mogą być produkowane i naprawiane wyłącznie przez firmy posiadające licencję wystawianą przez EPAL (European Pallet Association) lub UIC (Union Internationale des Chemins de fer). Choć powstają one na bazie innych regulacji, to ich parametry są identyczne, a poszczególne wyroby tego typu mogą być stosowane zamiennie. Palety EPAL/EUR są oznaczane napisem EUR umieszczonym w owalu, znajdującym się na lewym wsporniku oraz napisem EPAL w owalu widocznym na wsporniku prawym. Na wsporniku środkowym znajduje się dodatkowo tzw. klamra kontrolna oraz alfanumeryczne oznaczenie numeru licencji oraz roku i miesiąca produkcji. Jest na nim również symbol obowiązkowej obróbki fitosanitarnej informujący o spełnianiu wymogów ISPM 15 tj. znak IPPC. Jeżeli paleta EPAL/EUR była poddawana naprawom, to w jej środkowym wsporniku będzie można zauważyć tzw. gwóźdź certyfikujący.
Czy wszystkie palety przemysłowe posiadają oznaczenia?
Oznaczenia są wymagane wyłącznie na oryginalnych paletach EUR/EPAL. W przypadku jednorazowych palet przemysłowych nie trzeba umieszczać żadnych dodatkowych informacji, choć w niektórych przypadkach jest to stosowane dla ułatwienia prowadzenia gospodarki paletowej przez danego użytkownika.